Bērniņa gaidīšanas svētki-jeb Punčballīte


IMG_1533

Pirms dodos baudīt pavasari uz Londonu, vēl gribu uzrakstīt par Punčaballītēm. Liekas, ka pavasaris ir īpaši jauks gaidīšanas laiks, jo man pašai tā bija un arī  jau kuro gadu daudzām draudzenēm tieši šajā laikā dzimst mazuļi:). Tā nu nesen arī man bija tas gods organizēt pirmo punča ballīti draudzene Norai, kas nu jau ir sagaidījusi savu otru dēliņu. 


Šādus svētkus Latvijā pavisam nesen manā draudzeņu lokā svin sievietes, kas gaida mazulīti. Šo svētku tradīcijas nāk no ASV un Kanādas, taču nu jau arī Latvijā tie kļuvuši populāri. Katrā kultūrā tomēr ir kāds īpašs veids, kā svin  mazulīša pieteikšanos un gaidīšanu, kāpēc lai nesvinētu, tas taču ir tik skaisti:)!  Pati esmu bijusi 7 šādās ballītēs, 5 no tām pēdējos 3 mēnešos:)!

Parasti šos svētkus māmiņai piedāvā rīkot kāda tuva draudzene. Pasākums var būt kā pārsteigums, vai arī kad māmiņa jau par to iepriekš zina, un var ieteikt viesu sarakstu. Šos svētkus var svinēt kā ar pirmo, tā arī ar kādu no nākamajiem  bērniņiem.

Viesi

Uz svētkiem var aicināt gan punča mammas draudzenes gan mammas gan radinieces, ikvienu, ar kuru sieviete pati jutīsies ērti. Bērniņa gaidīšana ir īpašs un personīgs piedzīvojums, tāpēc nevajadzētu aicināt kā pārsteigumu kādas sen nesatiktas klasesbiedrenes, bet vadīties pēc iedotā viesu saraksta.  Viesu daudzums nav noteikts, ballītēs, kur es esmu bijusi parasti ir ap 10 -15  sievietes.  Parasti tiek aicinātas tikai sievietes, taču citi rīko arī kopā ar vīriem, tā ir gaumes lieta, un jādara tā, kā punča mamma vēlas. No tā izriet arī pasākuma programma un aktivitātes, jādomā tā, lai būtu interesanti abiem dzimumiem.

IMG_1532

Norises vieta un laiks

Visjaukāk, ja tas var notikt pie punča mammas mājās, kur viņa jūtas visērtāk. Tač ja sieviete to nevēlas vai arī nav piemēroti apstākļi, var rīkot pie kādas draudzenes vai arī kādā kafejnīcā, svinību telpā.

IMG_1489

Parasti šo ballīti rīko ap 7 vai 8 grūtniecības mēnesi, kad puncis ir smuki paaudzies un arī  ne pārāk vēlu, ja nu bērniņš izdomā ātrāk atskriet.  Par pasākuma norisi paziņo rīkotāja, kā arī visu pārējo nokārto viņa, lai punča mammai nav jātērē laiks un par viesu ierašanos jāsatraucas.

Dekorācijas

Šī ir viena no svarīgajām lietām, jo galvenajā lomā ir smuks apaļš puncis, tad nu arī ar dekorācijām var izvērsties. Parasti ir uzraksts ar nosaukumu piem “Madaras Punčballīte” vai “Madaras Punča balle” vai arī , ja zināms bērniņa vārds, tad  var taisīt “Timoteju gaidot”. Dekorēt var toņos, kādos grib pati punča mamma, vai arī atbilstoši dzimumam. Dekorācijas sastāv no dažādām zīmītēm, virtenēm, uzrakstiņiem, baloniem, pom-pomiem un lentītēm.  Norai gatavoju uzrakstu, aplīšu virtenes, pušķīšu virteni, krāsainus citātus un zīmītes galdam. Ja pasākums notiek pie māmiņas mājās, tad dekorācijas viņa pēc tam var izmantot bērnistabas dekorēšanā.

Foto: Undīne Straupe

IMG_1405

IMG_1411

IMG_1425

IMG_1461

IMG_1308

Dāvanas

Tradicionāli, šis pasākums ietver dāvanas, jo dāvināja sievietei praktiskas lietiņas, kā arī dalījās padomos. Tā kā mazulīša ienākšana ģimenē prasa arī finansiālus ieguldījumus, turklāt parasti viss jāsarūpē krietni iepriekš, pirms pabalsti vai raudzību dāvanas ir klāt, tad dāvanas, dāvanu kartes vai naudiņa ir labs veids kā atbalstīt un iepriecināt gaidāmā mazulīša vecākus. Dāvanas noteikti vajadzētu dāvināt pēc sievietes iepriekš sastādīta dāvanu sarakstiņa.  Jauki arī ir šādā ballītē sagatavot viesiem promiešanas dāvaniņas, to var izdarīt pati punča mamma vai arī rīkotāja.

IMG_1450

 

 

IMG_1437

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ēdiens

Visērtāk ir, ja ir bufetes tipa galds. Manā pieredzē, ēdienus vienmēr nes pašas ballītes viešņas vai arī par to rūpējas organizatore. Arī ēdienus var gatavot pēc noteiktas krāsu vai citas tematikas. Kūka arī ir svarīga sastāvdaļa, to var izdekorēt ar kādām karogu virtenītēm, zīmītēm vai uzrakstu. Mēs arī kopā gatavojām gardus
zaļos kokteiļus, tie bija kā cienasts no vienas no viešņām-Maijas, kas dzīvojot Ņujorkā bija tos sākusi bieži gatavot.

IMG_1503

 

IMG_1515

IMG_1511

IMG_1305

IMG_1301

IMG_1280

IMG_1326

Aktivitātes un spēles

Ja organizatorei pietiek spēka, ir jauki padomāt arī par spēlēm, jo viešņas, iespējams, visas nebūs savā starpā pazīstamas un spēles var radīt jauku un draudzīgu atmosfēru. Balvās jauki, ja ir mazas dāvaniņas.Dažas idejas spēlēm/aktivitātēm:

1.  Uzminēt punča apkārtmēru. Vajadzīgs dzijas kamols un šķēres. Katra dalībniece nogriež tik garu dzijas gabalu, cik domā ka puncis ir liels, pēc tam iet un salīdzina ar īstenību.

2. Uzminēt dzemdību datumu. Tas arī ir interesanti, jo parasti laika logs kurā bērniņš var piedzimt ir vismaz 2 nedēļas. Māmiņa var izteikt savas domas, kad gribētu lai bērniņš piedzimst. Tam nepieciešams sagatavot tādu, kā kalendāru, kurā  arī tad katra no dalībniecēm var ierakstīt.

IMG_1517

3. Vārda ieteikumi bērniņam. Protams, vārda izvēle ir vecāku lēmums, taču varbūt arī no šīs spēles uzrodas kāds labs vārda kandidāts. Šai spēlei sagatavo lapiņu uz kuras ir 2 stabiņi kur vārdi var sākties ar vecāku pirmā burta vārdu. Kā arī var vienkārši būt saraksts ar dalībnieču prāt tīkamākajiem vārdiņiem. Ir reizes, kad izvēršas ļoti smieklīgs vārdu saraksts,  tāpēc jau tā ir tikai spēle.

IMG_1518

4. Spēle-atrodi vecākus. Ļoti interesanta spēle, kurā jāsavieno vecāku vārdi ar bērnu vārdiem. Mēs izmantojām Bībeles ģimenes bet var arī izmantot Latvijā, vai pasaulē pazīstamas ģimenes. Spēlei jādod laika limits, kādas 2-5 minūtes. Vienā stabiņā ir bērnu vārdi un otrā vecāku vārdi, jāatrod pāris. Tad arī saskaita kura ir visvairāk pareizos vecākus/bērnus sazīmējusi.

Foto: Undīne Straupe

IMG_1499

5. Bodiju apgleznošana. Nepieciešami 3 dažādu izmēru bodiji ( piemēram 62, 68 un 76), kartoniņi, ko ielikt iekšā gleznojot, speciālās auduma apgleznošanas krāsas, flomasteri vai kontūrkrāsas. Vieses kopā pa grupiņām apglezno bodijus ar vienotu tematiku, no kādām pasakām vai tml.

IMG_6902

6. Iedrošinājuma vārdi. Iepriekš sagatavotas kartiņas, uz kurām visi viesi uzraksta savus vēlējumus māmiņai, kas tos varēs lasīt pēc dzemdībām. Tie var būt kādi padomi, pieredze, mīļi vārdi. Tos pēc tam skaisti var pakārt ziedos vai izplaucētos koku zaros vāzītē.

IMG_1524

7. Maltīšu kalendārs( ja māmiņa tādu vēlas), par to vairāk var lasīt šeit. Par to var stāstīt jau punča ballītē un apspriest,kādus ēdienus ģimene vēlētos saņemt, taču aizpildīt vēl nevar, jo nav zināma dzemdību diena. Lai maltītes labāk organizētu, izmantoju šo vienkāršo mājaslapu.

8. Fotogrāfiju spēle. Katra no viešņām iepriekš atsūta vai atnes rīkotājai savu bērnības fotogrāfiju. Visām atnestajām fotogrāfijām jābūt no viena vecuma, piemēram 1-2 vai 2-3 gadu vecums. Tās pieliek pie sienas, un ir jāuzmin  kura no atnācējām kurā bildē ir redzama. Ļoti jautra  spēle.

9. Viesis. Manā punčballītē bija uzaicināta fizioterapeite un slingu speciāliste Aija Apsīte, viņas stāstītais bija noderīgs man, kā arī pārējām draudzenēm, jo stāstīja par zīdaiņa hendlingu un slingiem. Vēl vienā ballītē viesos bija dūla Līga Giniborga, kas stāstīja par pēcdzemdību periodu un īpašām masāžām, ko veic ar lakatiem. Vēl daudz ko interesantu un vērtīgu varētu pastāstīt dūla Katrīna Puriņa, kas ir biežs viesis Māmiņu klubā un Dominas gaidību dienās. Par viesi vēl noteikti var aicināt fizioterapeiti Klaudiju Hēlu.  Varbūt viesis ir kāda pieredzējusi māmiņa, kam ir vairāki bērni, ja viešņu vidū tādu nav, un visas  aicinātās viešņas  ir jaunas un vēl bez bērniem. Tā kā mums bija 2 pieredzējušas māmiņas, viņas arī varēja dalīties ar padomiem un gudrībām.

IMG_6863

Aija Apsīte rāda kā lietot slingu.

10. Stilists un fotogrāfs.  Savai draudzenei Norai biju sarunājusi stilisti, kas viņu pirms pasākuma sapucēja. Kristai tas ļoti labi padevās. Kā arī viena no viešņām bija fotogrāfe, un varēja uzņemt dažas bildes mums un punča mammai par prieku:).

img_12811

Te daži mirkļi no manas jaukās punča ballītes! Liels paldies draudzenei Karīnai par organizēšanu:)!

IMG_6888

IMG_6830

Foto: Undīne Straupe un Karīna Liepiņa 

Advertisements

4 thoughts on “Bērniņa gaidīšanas svētki-jeb Punčballīte

  1. Super Punčballīte!!! Man jau dikti patīk, ka nav tikai rozā vai zila krāsa izmantota šajos svētkos.
    Starpcitu, Londonā gan šobrīd apmācies un vēsīgs pavasarim, bet ar cerībām, ka tuvākajās dienās laiks uzlabosies. Plāns mētelītis noteikti noderēs!:)
    Man ļoti patika bodiju apgleznošana- rodas noderīga dāvaniņa un mamma katru reizi atcerēsies, kā tas bija gadīt un saņemt tik daudz patīkamu rūpju no draudzenēm.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s