10 veidi, kā atbalstīt jauno māmiņu:)


20140403-095719.jpg

Pirms gada ap šo laiku, bija sācies  mans gaidīšanas laiks, jo dēliņam Timotejam bija paredzēts dzimt ap 3. aprīli, taču viņš piedzima tikai 19 :)! Man bija daudz laika, lai līdz sīkumiem sakārtotu un iztīrītu māju ( berzu grīdlīstes, cerot ka tas ierosinās dzemdības;D), gatavoju ēdienus un ieliku saldētavā kā arī iepirku sausās pārtikas krājumus pirmajām nedēļām.

Šogad man vairākām draudzenēm ir jau piedzimuši un tuvākajā laikā vēl piedzims pirmais, citai otrais, citai trešais bērniņš.

Tāpēc iedomājos uzrakstīt par veidiem, kā jauno māmiņu atbalstīt. Kad šodien draudzene devās ciemos pie kādas savas draudzenes, kam tikko piedzimis otrais bērniņš, es noteicu “Aiznes viņai ko ēdamu” uz ko viņa atbildēja “Ja? Kāpēc?” kā arī ” Es taču nezinu ko viņa drīkst ēst?” . Tad sapratu ka ir pienācis laiks šādam ierakstam:).

Laiks, kad ģimenē ienāk pirmais, vai nākošais bērniņš, īpaši pirmās nedēļas ir īpaši satraucošs, jo vecākiem no jauna vai atkārtoti jāmācās rūpēties par mazo cilvēciņu. Ne vienmēr šis laiks ir viegls, var rasties dažādi sarežģījumi gan sievietei gan bērniņam, tāpēc sadzīviskās lietas paliek otrā plānā. Taču viena lieta kas sievietei ir ļoti nepieciešama ir silts un veselīgs ēdiens. Tāpēc arī top šis ieraksts, lai popularizētu šo jauko tradīciju, kas uzsākusies mūsu draugu lokā. Jo pirmkārt pēc dzemdībām ļoti gribas ēst, ir daudz spēka zaudēts, citi dzemdības salīdzina ar maratona skrējienu (tīri fiziskās slodzes ziņā), varu tikai piekrist. Otrkārt labs ēdiens nepieciešams lai varētu veidoties pieniņš, neizsmeļot sievietes organisma rezerves.

Tātad šeit būs veidi, kā atbalstīt jaunu (tas nekas ka otrais, vai trešais bērniņš) māmiņu:

1) PAGATAVO

Aiznest mājās gatavotu ēdienu pirmajās dienās kad mazulis ir ieradies (ja bērniņš dzimis mājās) vai māmiņa ar mazo ir mājās no slimnīcas vai dzemdību iestādes.

Ēdienam vajadzētu būt maigam, ja ģimene vēlēsies, varēs pati pievienot vairāk garšvielas.  Dalās arī viedokļi ko sievietes var ēst barojot mazuli, pēdējā laikā populāri tomēr ir tas, ka var ēst visu ko ēda grūtniecības laikā. Gluži meksikāņu vai ķīniešu ēdienus nevajadzētu nest, jeb kas cits ( ko ģimene parasti ēd) derēs. Ja ģimenē ir vecāks bērniņš, tad ēdiens ir īpaši svarīgi, kā arī vīrs jaunajā situācijā noteikti būs izsalcis un noguris. Maltītes var sagatavot saldēšanai, un aiznest jau pirms mazuļa piedzimšanas, lai pēc tam ģimene tās var tikai uzsildīt. Neaizmirstiet arī par desertu, šajā laikā ļoti gribas ko saldu un garšīgu, ieprieciniet ar pašceptu kūku vai mafiniem. Noteikti var aiznest vienmēr arī klāt svaigu maizi un augļus.  Drīzumā izmēģināšu maltīšu plānošanai šo mājaslapu, tas ir ērti tad, ja ir vairākas ģimenes, draugi, kas vēlas ģimeni atbalstīt. Mājaslapa piedāvā ērtu kalendāru, kurā katrs var atzīmēt kad tieši un ko nesīs, kā arī recepšu idejas.

Maltītes var uzreis iepakot vienreizējos karstumizturīgos traukos, tādi pieejami Gemosā, maksā ap 0.20-0.60 centi. Tajos ērti ēdienu var gan sasaldēt gan pēc tam pa taisno cepeškrāsnī uzsildīt. Pluss, ka nav jābrauc pēc tam traukiem pakaļ un saņēmējiem ar nav trauki jāmazgā.

Ja tev nav iespēju uztaisīt un aiznest pašai, tad vari arī pasūtīt kādu vienkāršu un siltu picu uz jaunās ģimenes adresi.

 

Tātad, viens vārds – ĒDIENS:)!!!

2) PIEZVANI

Pazvanīt, pajautāt, vai ir kas tāds ko nepieciešams atnest no veikala, un to izdarīt.

Bieži vien ir dažādi  praktiski sīkumi, ko pašā sākumā ievajagas mazulim vai pašai sievietei, bet sievietei nav ne laika ne spēka skriet uz veikalu, un arī vīrs ir mājās tikai pirmās 10 dienas (un ne visi arī var šo ekstru izmantot). “Pamperi”, mitrās salvetes vai kāds lieks knupītis noder vienmēr:). Ja mamma tiešām saka ka nekas nav vajadzīgs, vienmēr var uzzvanīt pirms nākšanas esot veikalā, un noteikti tajā brīdī būs kas nepieciešams.

3) NEĒD:)

Ejot “raudzībās” neēst pie jaunās ģimenes:), teikt lai neko negatavo, pašiem atnest ko garšīgu.

Varbūt šis skan dīvaini, bet lūdzu neejiet izsalkuši pie jaunās ģimenes. Un atnesiet paši savu ciemakukuli! Ja arī ir sarūpēts raudzību galds, tad tas nenozīmē ka viss ir jāapēd, jo varbūt tajā brīdī tas ir viss kas viņiem mājās ir, un tuvākajā laikā uz veikalu nesanāk doties.  Nekad nevar zināt, kāda izvēršās nākošā nakts vai diena ar jaundzimušo, tāpēc jebkurš ēdiens, kas viņiem ir mājās, būs noderīgs nākošajā dienā. Un nepalieciet pārak ilgi, katru brīvo brīdi jaunie vecāki var izmantot, lai atpūstos.

IMG_2881

4) PALĪDZI

Aiziet pie māmiņas ar viņu saskaņotā laikā un izmazgāt grīdu, nomazgāt traukus vai izgludināt veļu.  Nejautā, kad tev palūgs ko tieši darīt, ja redzi kaudzi ar izmazgātu veļu, saloki to, netīrus traukus-nomazgā. Pat ja māmiņa to uzreiz nepamanīs, aiztaupīsi viņai 10 minūtes no brīvā laika.

 

5) APRŪPĒ

Aiznest māmiņas “survival kit”. Tajā var ielikt šokolādi enerģijai, fenheļa tēju, labu roku krēmu (jo bieži jāslapina rokas mazgājot mazuļa dibentiņu), lūpu balzāmu, smaržīgu dušas želeju (lai māmiņa var izbaudīt nereti vienīgo laiku, kad ir viena pati) kādu jaunāko žurnālu (ko palasīt barošanas laikā), ozolmizu tēja pēcdzemdību sēdvannai, musli batoniņi ātrām uzkodām, mitrās salvetes, parastie papīra kabatlakatiņi, aromātiskā svece (atpūtas brīdim māmiņai).

6) ESI PIEEJAMA

Piedāvā aizbraukt līdzi savai draudzenei uz pirmo ģimenes ārsta vizīti vai citās darīšanās (parasti jādodas pieteikties arī  pabalstiem) un palikt mašīnā pieskatīt bēbīti. Tas var būt ļoti satraucoši doties ārpus mājas, tāpēc jauki, ja kāds var aizbraukt līdzi un dot drošības sajūtu jaunajai mammai.

7) IEMŪŽINI

Ja tev ir labs fotoaparāts un māki ar to rīkoties, paņem līdzi un nofotografē jauno ģimeni un pēc tam atsūti bildītes, pirmajās dienās ne vienmēr ir laiks foto mirkļiem, bet vēlāk ģimene to ļoti novērtēs. Parasti ģimenē ar jaundzimušo tā ka bildēs pārsvarā ir mazulis, un reti kurā pati māmiņa vai visi kopā. Tu vari to labot:).

8) DRAUDZĒJIES

Ja ģimenē ir viens vai vairāki vecāki bērni, paspēlēties ar viņiem, kamēr mamma pavada laiku ar jaundzimušo, varbūt pat iziet ar viņiem ārā. Piedāvāt kādu dienu atvest kādu no bērniem no bērnudārza, īpaši kad ir auksts vai lietains laiks.

9) PALUTINI

Sarunā un uzdāvini draudzenei mājās masāžu vai pedikīru (ja ir pietiekami vietas šādām procedūrām, un tas netraucē mazulim).  Vai arī vienkārši nolako viņai kāju nagus vai saloko matus. Jo paies ilgs laiks, kamēr viņa varēs pati šādām lietām veltīt laiku, bet ikviena sieviete arī šajā laikā grib justies sievišķīgi.  Šajā laikā viss un visi koncentrējas uz mazo cilvēciņu, taču katrai sievietei ir patīkami, kad viņu iepriecina. Varbūt tā ir grāmata, ja viņai patīk lasīt vai dzija ja patīk adīt. Jebkas, kas viņai liks justies īpašai!

10) IZVĒDINI

Svaigs gaiss. Tas ir nepieciešams kā mazulim tā arī mammai. Piedāvā iziet pastaigā ar bērniņu, ja māmiņa to uztic, vai arī paliec mājās, kamēr mazais čuč un palaid mazā pastaigā pašu mammu. Kaut vai 15 minūtes vienai pašai svaigā gaisā sievietei var dot ļoti daudz:). Arī esot ciemos, piedāvā atvērt logus, pavēdināt telpas, jo mazuļi vislabāk čuč telpās kur ir svaigs āra gaiss.

 

Vai es jau teicu, aiznes ko ēdamu, ja:D?

 

Šeit var palasīt noderīgu dūlas Līgas Ginoborgas rakstu par pēcdzemdību periodu. 

Ja tev ir pazīstama kāda jaunā māmiņa vai kāda, kas vēl gaidībās, apņemies izdarī katrai vismaz vienu no šīm desmit lietām:)!

Priecīgu pavasari!

© Visas tiesības uz šo rakstu ir šī bloga īpašums.

 

20140403-112201.jpg

Advertisements

14 thoughts on “10 veidi, kā atbalstīt jauno māmiņu:)

  1. Forši ieteikumi, būtu par mani kāds tā parūpējies:) forši,ka uzsvēri – ēdienu vislabāk gatavot 1x lietojamos traukos,ko negaidi uzreiz atpakaļ. citādi ir sanācis man tā – cilvēks, labu gribēdams, pagatavo mums ēst, bet stāv blakus un gaida,kad es izmazgāšu viņa milzīgo zupas katlu, un fonā bļauj mans jaundzimušais…

  2. Starpcitu, papildinot Līgu Kristu, šorīt man radās ideja, ka Tu varētu paturpināt savu rakstu sēriju un piedāvāt, iemēram, 10 piemērotas dāvanas/idejas ar linkem raudzībām. Cilvēki, kuriem nav bērnu vai nav bijusi iepriekšēja pieredze, būtu Tev ļoti pateicīgi. Atceros pati, cik man bija grūti izdomāt, ko aiznest jaunajai māmiņai, kad pašai nebija savas pieredzes. Lai nav tā, ka sadāvina asi smaržojošas ziepes, kuras nemaz tā uzreiz nevarēs lietot, ja zīda.

  3. Atpakaļ ziņojums: 10 veidi, kā atbalstīt jauno māmiņu :) | El mundo de la chica

  4. Atpakaļ ziņojums: 10 dāvanu idejas jaunajai māmiņai Anglijā | Are You Happy?

  5. Atpakaļ ziņojums: Bērniņa gaidīšanas svētki-jeb Punčballīte | Gatavo ar Madam

  6. Katra māmiņa ir vesela pasaule. Man ir trīs bērni, bet es nejutu vajadzību, lai kāds no ārpuses par mani rūpējas. Es gribēju, lai man liek mieru un ciemos nebrauc. Lai nezvana. Lai neprasa, ko vajag. Traukus mazgā trauku mašīna, veļu mazgā veļasmašīna, ēdienu no sākuma gatavoja vīrs, bet tad – pati. Produktus no veikala veda vīrs. Dzīvojam laukos un uz veikalu tik viegli netiekam neatkarīgi no tā vsi bērns ir piedzimis vai nav. Protu iztikt bez visa kā, ir krājumi pieliekamajā un saldētavā. Uz VSAA aizbraucām, kamēr bija viņa atvaļinājums. Nu grīdas bija drusku netīrākas nekā parasti, bet mani tas neuztrauca. Vārdusakot, es gribēju pateikt, ka labāk paprasīt, ko māmiņa vēlas, jo var tā būt, ka viņa negrib, lai viņu traucē. Arī tad, ja nāk ar picu. 🙂 Varbūt man bija supermierīgi bērni, kas pirmo pusgadu tikai gulēja un ēda, bet man bija laiks visam, ko vajadzēja. Grūtāk bija tikt pie friziera vai uz manikīru, bet varēju sarunāt, lai vīrs paliek ar bērniem, kamēr pucējos. Vienīgi tad, kad visi radi vienlaikus pieteicās braukt raudzībās, pateicu, lai ēdamo nes paši, jo es viņiem pagatavošu tikai kafiju un pasūtīšu kliņģeri. Viņi saprata, ka man nekam vairāk nav spēka un viss bija labi.

    • Cik jauki uzrakstīts Gladiola. Domāju ka manis rakstītais bija vairāk kā tēma, par kuru var aizdomāties un pajautāt ( tieši kā raksti) blakusesošie, radi. Raksts tapis arī ar domu par tām māmiņām, kuras piemeklē pēcdzemdību depresija, kas ir visai bieži, un atbalsts, kuru iejūtīgi sniedzot, un pašai māmiņai- to pieņemot, var no tās izvairīties. Man bija 1 supermierīgais, un tad dvīnes. Ar dvīnēm arī šī palīdzība ļoti noderēja, jo puikam bija tikai 2 gadiņi, kad piedzima.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s